Jako Fundacja Marsz dla Nauki stajemy w obronie naukowców i popularyzatorów.
W ramach grantu "Komunikacja naukowa w czasie wojny informacyjnej – wyzwania i rozwiązania" zapraszamy Cię do udziału w warsztatach oraz pobrania Poradnika.

Jako Fundacja Marsz dla Nauki stajemy w obronie naukowców i popularyzatorów

Loading...
O nas2022-10-11T15:44:00+02:00

Nasze Zasady i Wartości

Jedną z wizji wspieraną przez naszą Fundację jest otwarta i rzetelna nauka, włączająca się w działania publiczne.

Ograniczenie wolnej wymiany myśli naukowej w ramach lokalnych jak i globalnych społeczności grozi ograniczeniem postępu naukowego, który przynosi korzyści ludziom na całym świecie. Zasady dotyczące naukowców z organizacji rządowych i środowiskowych, które nie pozwalają na swobodną wymianę myśli naukowej, utrudniają dostęp do informacji, co jest prawem publicznym. Ograniczenie dostępu do tych wyników ogranicza zarazem zdolność obywateli do uczenia się na podstawie odkryć, których oczekujemy od naukowców.

Nasze Cele

Jednym z celów Fundacji jest wspieranie naukowców.

Stajemy razem dla naukowców, włączając tych w służbie publicznej. Zobowiązujemy się opowiadać za nimi, gdy są uciszani, chronić ich, gdy im się grozi i zapewnić im wsparcie, gdy czują, że nie mogą już służyć swoim instytucjom. Naukowcy z sektora publicznego i prywatnego muszą mieć swobodę komunikowania swoich wyników, bez wprowadzania w błąd lub zniekształcania i bez strachu przed karą.

Nasz zespół

Inicjatorzy i koordynatorzy projektu

Dariusz Aksamit
Dariusz AksamitInicjator projektu
Naukowiec, popularyzator i działacz NGO.
Za ponad dekadę działalności z zakresu komunikacji naukowej został laureatem nagrody „Popularyzator Nauki 2018” w kategorii Animator przyznanej przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest również finalistą pierwszej polskiej edycji konkursu FameLab, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i British Council. W 2020 roku Polskie Towarzystwo Fizyczne przyznało mu nagrodę za najlepszy artykuł popularnonaukowy. W swojej działalności m.in. kręcił filmy popularnonaukowe w projekcie Experimentum Simplex oraz Adamed SmartUP, brał udział w pierwszym w Polsce stand-up’ie naukowym, współorganizował Marsz dla Nauki, koordynował Kongres Nauka i Media, współtworzył kampanię społeczną „A dowodzik jest?”
Anna Długajczyk
Anna DługajczykKoordynatorka Główna
Anna Długajczyk ukończyła Biotechnologię o specjalności Biotechnologia środowiska na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Projekt doktorski realizuje w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Doktorat dotyczy badań podstawowych, które mają na celu wyjaśnienie mechanizmów odpowiadających za utrzymanie stabilności genetycznej w komórkach drożdży Saccharomyces cerevisiae.
Popularyzuje naukę i udziela się społecznie – jest członkinią Rady Fundacji Marsz dla Nauki. Przez cztery lata koordynowała stoiskiem pokazowym Fundacji podczas największej imprezy popularnonaukowej w Europie Środkowo-Wschodniej jaką jest Piknik Naukowy. Ciągle podnosi kompetencje popularyzatorskie – brała udział w szkoleniach organizowanych przez Kuźnię Młodych Talentów Akademii Młodych Uczonych, Centrum Nauki Kopernik i Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki. Pracuje jako Specjalistka ds. Obsługi Laboratoriów w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Wyróżniona przez organizatorów kursu “Naukowe Wyzwanie Video” prowadzonego przez Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki w kategoriach “Otwartość sceniczna” i “Totalny debiut”. Tańczy Rock’n’rolla i czyta książki popularnonaukowe.

Koordynatorzy lokalni

Anna Wierzbicka
Anna WierzbickaKoordynatorka - Poznań
dr inż. Anna Wierzbicka, Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu
Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Naukowiec z miłości, pasji i zawodu, ekolog lasu. Bada roztocze – mechowce i wie co zrobić, aby nie bać się kleszczy oraz jak skutecznie bronić się przed boreliozą. Prezeska Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych i Członkini Zarządu Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, pasjonująca się tym, jak uczyć o lesie w myśl zrównoważonego rozwoju. Prywatnie mistrzyni kulinarna specjalizująca się w przygotowywaniu dań z dziczyzny.
Paweł Dębowski
Paweł DębowskiKoordynator - Warszawa
Magister inżynier fizyki technicznej o specjalności Eksploracja Danych i Modelowanie Interdyscyplinarne na Politechnice Warszawskiej. Młodszy specjalista Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Centrum Nauki Kopernik. Prowadzący warsztaty z matematyki, fizyki i programowania oraz wychowawca Obozu Naukowego PW. Badał promieniowanie kosmiczne w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej oraz fotoluminescencję szkieł w ramach pracy inżynierskiej. Aktywny członek społeczności akademickiej, były przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu, alumn organizacji studenckiej Enactus. Absolwent Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Przez pięć lat dzielił się czytelniczą pasją na swoim kanale na YouTube.
W wolnym czasie, kiedy nie stara się zmieniać świata, ucieka z aparatem fotograficznym najdalej jak się da… albo przynajmniej w Tatry!
Marta Matuszewska
Marta MatuszewskaKoordynatorka - Gdańsk
Doktorantka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego, mikrobiolożka. Koordynatorka lokalna “Naukowych Randek 2018” w Gdańsku (Rzecznicy Nauki), współorganizatorka Letnich Szkół Biotechnologii (2014-2019) i festiwali naukowych na MWB. Naukę popularyzuje hobbystycznie postując na Instagramie i pisząc dla micro-bites.org, a także zawodowo, łącząc pasję do komunikacji i marketingu z nauką i
innowacjami. Wolny czas spędza z ulubionymi ludźmi lub z włóczkami, drutami i podcastami.

Autorzy publikacji

adw. Marta Tomkiewicz i Karolina Kuszlewicz
adw. Marta Tomkiewicz i Karolina KuszlewiczSzkoła Dobrego Prawa
Marta i Karolina przygotowują analizę prawną i poradnik jakie kroki prawne należy podjąć w różnych sytuacjach.
dr hab. Tomasz Besta
dr hab. Tomasz BestaProtestLAB
Tomek przygotowuje rozdział poświęcony psychologii mowy nienawiści oraz pozycji naukowców w teoriach spiskowych.
Paula Liczbańska
Paula LiczbańskaFundacja Marsz dla Nauki
Paula przygotowuje przegląd publikacji naukowych o negatywnych konsekwencjach prowadzenia komunikacji naukowej.
Karolina Głowcka
Karolina GłowckaRadio Naukowe
Karolina przeprowadza wywiady z polskimi popularyzatorami, którzy doświadczali różnego rodzaju prześladowań za swoją działalność.

Naukowcy, popularyzatorzy, sympatycy nauki

Afirmacja nauki jako wartości demokratycznej

Nauka jest istotną cechą działającej demokracji, stymulującą innowacje, krytyczne myślenie, lepsze zrozumienie i zdrowsze życie dla wszystkich ludzi. Wyjście zza biurek to nasze wspólne działanie, aby stać się bardziej aktywnymi w naszych wspólnotach i w życiu demokratycznym. Chcemy mieć przywódców, zarówno w nauce, jak i w polityce, którzy szerzą najwyższe standardy szczerości, uczciwości, prawości i etyki. Zbieramy się, aby wysłać wiadomość: wszyscy będziemy pracować nad tym, aby środowisko naukowe uczyniło nas silniejszą demokracją.

Chcemy zwiększyć świadomość o wartości nauki, jako uniwersalnym narzędziu, które w oceanie sprzecznych informacji ukazuje prawdę, wspomaga społeczeństwo i politykę w podejmowaniu decyzji, a tym samym zapewnia podstawy wolności, sprawiedliwości i człowieczeństwa.

Działania na rzecz środowiska akademickiego

Działania na rzecz społeczeństwa

Inne projekty Fundacji

Śledź nas!

Zachęcamy do śledzenia naszej działalności w social media – na Facebooku i Instagramie

Przejdź do góry